På grund av corona­pandemin erbjuder vi främst digitala arrangemang.
Håll utkik efter vad som är på gång på din ort.

Kontaktuppgifter

Göteborg

  • Julia Sjöholm, tfn: 010-476 78 03, e-post: julia.sjoholm[at]riksarkivet.se

Härnösand

  • Mona Bergman, tfn: 010-476 81 13, e-post: mona.bergman[at]riksarkivet.se

Lund

  • Jan-Erik Bruun, tfn: 010 - 476 82 06, e-post: jan-eric.bruun[at]riksarkivet.se

Stockholm

  • Thomas Lundgren, tfn. 010-476 72 12, e-post: thomas.lundgren[at]riksarkivet.se
    Vi har för närvarande inte möjlighet att ta emot studiebesök eller ha några visningar.

Täby

  • Julia Lindkvist, tfn: 010-476 72 29, e-post: julia.lindkvist[at]riksarkivet.se

Uppsala

  • Kristina Nyberg, tfn: 010-476 8448, e-post: kristina.nyberg[at]riksarkivet.se

Vadstena

  • Anna Eklundh Jonsson, tfn: 010-476 87 36, e-post: anna.eklundh-jonsson[at]riksarkivet.se

Visby

  • Maria Larsson Östergren, tfn: 010 – 476 88 92, e-post: maria.larsson-ostergren[at]riksarkivet.se

Östersund

  • Jim Hedlund, tfn: 010-476 89 23, e-post: jim.hedlund[at]riksarkivet.se
  • Mia Nilsson, tfn: 010-476 89 25, e-post: mia.nilsson[at]riksarkivet.se

 

Förvarar statligt material på Riksarkivets uppdrag

Malmö stadsarkiv

Stockholms stadsarkiv

Stockholms stadsarkiv

Värmlandsarkiv

  • Olle Nilsson, tfn: 010 – 833 11 65, e-post: olle.nilsson[at]regionvarmland.se
  • Hans Hulling, tfn: 010 – 833 11 59, e-post: hans.hulling[at]regionvarmland.se 
  • Karin Wiik tfn, tfn: 010 – 833 11 71, e-post: karin.wiik[at]regionvarmland.se

Värmlandsarkiv